Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tatlı Su Balıkları » Sazan Balığı ( Carp ) [ Nedir ? ]

Sazan Balığı ( Carp ) [ Nedir ? ]

Tatlı Su Balığı olan sazan ülkemizde çok nadir olarak rastlanabilecek bir özelliğe sahiptir. Sazan ülkemizin neresine giderseniz gidin SAZAN’dır başka bir isimle isimlendirilmez 😀 İngiliz dilinde adı “carp” tır.


sazan


Cyprinidae ( Sazansıgiller ) familyasından, Cyprinus  cinsinden ve  C. Carpio türündendir. Binominal adı da Cyprinus carpio’dur

Göl ve yavaş akan derelerde bulunurlar.

Türkiye’de Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında bulunurlar. Çok büyük boyutlara kadar büyüyebilirler ( 1.5 metre gibi ) 30-35 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Ülkemizde 15 kg ve üzerini bulmak biraz zordur. 40-50 yıl kadar da ömürleri vardır.


sazan


Bulabildikleri ne varsa yerler, et veya ot onlar için fark etmez. Solucan, böcek, su bitkileri ve meyveleri tüketirler.

Sazan dip balığıdır. Çevik ve hareketlidirler. Eti fazla kılçıklıdır ve pekte lezzetli değildir. Yaşadığı yerin derin sularında bulunmayı severler, su ısısı arttıkça beslenmek için suyun üst yüzeyine doğru hareket ederler. Her tür su koşuluna uyum sağlarlar. Oksijeni çok düşük sularda dahi yaşayabilirler. Kışın sular aşırı soğuduğunda toplu halde çamura gömülerek kış uykusuna yatarlar.


sazan


Kuyruğunu çeneleri altına sıkıştırıp zemberek gibi boşanarak çok yüksek çağlayanları aşabilirler. Günlük hayatımız da kullandığımız sazan gibi atlama deyimi de sanırım buradan gelmektedir.

Dişleri yoktur. Ağız kenarlarında bıyıkları bulunur. Pullu ve pulsuz çeşitleri vardır. Aynalı Sazan olarak bilenen balık pulsuz olanıdır, sadece sırt kısmında biraz pulu vardır. Küspe ile ve yemleme yapılarak; mısır, boili, canlı yem ile yakalanabilirler.


sazan


Ülkemizde 40 cm altındaki sazan balıklarını avlamak yasaktır. Günlük olarak 5 adetten fazla yakalanması da yasaklanmıştır.

Suni olarak çok uzun yıllardan beri  süs balığı olarak yetiştirilen türleri de vardır. Bunlardan en çok bilinenleri Japon balığı ve havuz sazanı olarak bilinen Koi’dir.YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir