Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tatlı Su Balıkları » Turna Balığı [ Nedir ? ]

Turna Balığı [ Nedir ? ]

Turna, bilemedin zurna. Yok daha neler ? Kuş olaydı da uçaydı.


turna-1


Turna Balığı:

Familyası; Esocidae, Cinsi; esox tur. Türü, çeşitli bölgelere göre değişmektedir. Çokça bilinen türleri; Avrupa turnabalığı (E.lucius), İri turna (E.masquinongy), Kırmızı yüzgeçli turna (E.americanus) dur. İngiliz lisanında ismi pike’dir.


turna-2


Tatlı su balığı olan turna balığının ağzı ( kafası ) ördek gagası gibi üstten basık, vücudu kafasına dik gelecek şekilde yanlardan basıktır. Ağzında bolca köpek dişi bulunur.  Etcildir. Yırtıcıdır. Yaşadığı ortamda ne tür canlı varsa alayına saldırır. Daha 1 aylıkken diğer balıklara saldırmaya başlar. Balık, kurbağa, ördek yavruları, yengeçler, suya konan kuşlar gibi her türlü canlıyla beslenirler. 5 – 30 derece sıcaklık aralığındaki bol su bitkisi bulunan temiz sularda bulunurlar.  Türkiye’ nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu’ya Düşen kesimlerinde ve İç Anadolu’ da bulunur.


turna-3


Özellikle yapay göl ve göletlerde diğer balık türlerinin çoğalmasını engellerler. Bu yüzden turna balığı olmayan yapay göletlere bu türü salmamak gerekir. Bu balığını tehdit edebilecek tek tür yine kendi türüdür.

Vücudu ince ve sık pullarla kaplıdır. Gençleri yeşil renklidir, olgunlaştıkça sarı ve kahverengiye döner. Yüzgeçlerinde koyu renkli lekeler vardır. Dişiler 1,5 m erkekleri de 1 metreye kadar büyürler. 25 – 30 kg ağırlığa ulaşabilirler. Fakat ülkemizde bu boylarda ve ağırlıkta bir turna tutmak sizi haber bültenlerine çıkarır. Ömürler ise 25 yıl kadardır.


turna-4


Yerine sıkı sıkıya bağlı, sabit, yerli bir balıktır.  Yumurtlama zamanı göç etmez. Yerini terk etmez. Yumurtalarını ilkbahar da suyun 3 – 8 derece sıcaklığında olduğu, sığ ve otlu bölgelerde gündüz saatlerinde bırakır. Diğer zamanlarda çok saldırgan olan turna yumurtlama döneminde diğer balıklara saldırmaz.

Saldırgan bir balık olduğu için olta avında at – çek yöntemi en çok kullanılan tekniktir. Gezerek avlanmaz yuvasında durur ve avını gelmesini bekler. Ancak avını gördükten sonra onu takip eder ve saldırır.

En zevkli sportif balık avı balığıdır. Oltayla savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı olta balıkçıları tarafından sevilen bir balıktır. Fakat sadece olta ile vermiş olduğu mücadeleden dolayı değil, etinin lezzetli oluşu da olta balıkçılarını kendisine çeker.


 

YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir