Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tatlı Su Balıkları » Yayın Balığı » Yayın Balığı [ Nedir ? ]

Yayın Balığı [ Nedir ? ]

Yayın Balığı [ Nedir ? ]

Yayın balığı; dev gibi, çok büyük, efsaneleri – destanları bol, yırtıcı, saldırgan, çirkiin ama yakalaması çok zevkli…


Takımı; Siluriformers, Familyası; Silurade, Cinsleri; triostegus, glanis, vs. dir. İngilizce adı; “catfish” ve “welscatfish” tir.

yayın-2

Yayın balığı;

Tatlı su balığıdır. Asya, Avrupa ve Avrasya kıtalarında bulunur. Ilıman ilklimli bölgelerde bulunur. Hazar denizinde bolca görülür. Ülkemizde Manyas, Ulubat gölü, Sakarya ırmağı ve Çıldır göllerinde sıklıkla bulunur. Sessiz ve sakin suları sever.

Uzunluğu 70 cm den başlar ve maksimum uzunluğu efsanelere kadar uzanır. 3 metre den uzun olabilir. 50 – 100 – 120 – hatta 150 kg kadar büyüyebilirler. Kızılırmak’ta yakalanan 2.5 metrelik ve 110 kiloluk yayının haberi için tıklayabilirsiniz.


yayin-4


Mersin Balığından sonra en büyük tatlı su balığıdır. Halk arasında “ Tatlı Su Köpekbalığı” olarak ta anılır. Pulsuz, parlak ve uzunca vücutludurlar. Alt ve üst çenelerinde bıyıklar bunulur. Dişleri zımpara kağıdını andırır, küçük ve kuvvetlidir. Rengi, koyu gri, koyu yeşil hatta sırt kısmı neredeyse siyah renktir. Ortalama 80 yıl kadar yaşayabilirler. Dişibalığın dmktüğü yaklaşık 30.000 yumurtayı erkek balık 8 ila 15 gün kadar süreyle yumurtalar çıkana kadar yuvayı korur.


yayın-3


Yayın, genel olarak çok obur bir balıktır. Çok büyük besinleri kocaman ağızları sayesinde rahatlıkla yutabilirler. Hatta yazının başında belirttiğim gibi efsanelerinde, büyük bir balığın su kenarında oynayan küçük bir çocuğu yuttuğu, su da serinlemek için yüzen köpeği yutması bile anlatılır.

Kurbağa, fare, böcek, kurt, solucan, ekmek, diğer küçük balıklar, su üzerinde ki kuşlar gibi menüsü geniştir.

Ülkemizde neredeyse tüm tatlı sularımızda az veya çok bulunur. Çok güçlü bir balık olduğundan dolayı olta avcılığı çok zevklidir. Kızılırmak’ ta yakalanan 110 kiloluk yayın balığı, yaklaşık olarak 5 saatlik bir uğraştan sonra traktör yardımıyla kıyıya çekilmiştir. Bu ve bunun gibi bir çok av anısına rastlamak mümkündür. At – çek ve dip oltasıyla yakalanırlar.

Bu arada yayın balığından bahsedip te bu konu üzerinde balığın kendisi kadar ünlü olan rus abimiz Yuri Grisendiden bahsetmemek ayıp olur. Kendisi efsane büyüklüklerde yakaladığı balıklarla ünlüdür. Bazılarının balık mı ? Yoksa timsah mı? Olduğundan şüphe edebileceğiniz büyüklükteki balıklardan bahsediyorum! Makalenin sonunda  tam 11 milyon izlenme sayısına sahip bir videosu var… çıkan balıkta tam 100 kg.


 

YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 

 


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir