Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tuzlu Su Balıkları » Eşkina ( İşkine ) [ Nedir ? ]

Eşkina ( İşkine ) [ Nedir ? ]

Eşkina ( İşkine ) [ Nedir ? ]

Eşkina Balığı;

Balık olma özelliğinden çok kafasında bulunan, taş düşüren taşlar ile tanınan. Marmara denizinde avı çokça yapılan. Bazı kaynaklara göre Karadeniz ile Marmara arasında göç eden ama bazı kaynaklara göre de göç etmeyi sevmeyen, kaya diplerinde yaşamayı seven, dipte avlanan bir tuzlu su balığıdır. Farklı bölgelerde farklı isimlerle anılır. Bunlardan bazıları; Eşkine, İşkine, İşkinez, İşkin, Eşkin, Taş Balığı, Kaya Balığı, Kaya Levreği, Mavruş ve Mavruşgil ‘dir. Minekop ile çokça karıştırılır.

Takımı ; Perciformers , Familyası ; Sciaenidae , Cinsi ; Sciaena , Türü; S. umbra ve Binominal adı ise Sciaena umbra ‘dır. İngilizce de ismi brown meagre ‘ dir.

eşkina

Eşkina Balığının Özellikleri;

Sırtı hafif kamburdur, elips şeklindedir. Başı vücuduna oranla büyüktür. Rengi hariç şekil olarak minekopa neredeyse birebir benzer. Enteresan bir şekilde su içindeki rengi ile sudan çıktıktan sonra ki rengi arasında çok fark vardır. Suyun içinde ya da yeni çıktığında parlak veya açık gri rektedir, bu yüzden ilk gördüğünüzde minekop sanabilirsiniz. Fakat sudan çıkıp bekledikçe rengi giderek kahverengine döner ve koyulaşır. Canlı iken rengi parlak gridir minekopta bulunan yan yüzgeçten başlayıp sırt yüzgece doğru yönelen, sarı renk kanal şeklinde çizgiler eşkinede bulunmaz. Kadifemsi dişleri vardır. Vücudu pullarla örtülüdür.

Ortalama ağırlığı 200 – 300 gr arasındadır. Maksimum 3 – 4 kg a kadar büyüyebilir. Ortalama uzunlukları 25 – 35 cm civarındadır. Maksimum 65 – 70 cm ye kadar büyüyebilir. Ortalama ömürleri 10 yıl civarı maksimum ömürleri ise 20 yıl civarındadır.

Taşlık, Kırma taşlık, kayalık, oyuklu ve mağaralı yerlerde bulunur. Pek fazla kayalık bölgeleri terk etmek istemez. Derin bölgelerde batıkların olduğu yerlerde görülebilir. Sakin huylu bir balıktır, yırtıcı değildir. Çok fazla gezinip dolanmaz, yuvasını ya da oyuğunu bırakıp yer değiştirmeyi sevmez. Gündüz vakitlerinde zamanını kendine mesken edindiği kaya ya da oyuğun içinde geçirir.

Hava kararınca ve gece olunca yerini terk ederek yemlenmeye çıkar. Bu yüzden gündüz avı yapılmaz. Gece avlanır. Işığa çok duyarlı olduğu için av yapılan bölgede olta balıkçılarının kullandıkları ışıklar fazla şiddetli olmamalıdır. Ayrıca av yapılan bölgede sesiz bir şekilde durmak gerekir, sesten ürküp oyuğuna geri döner ve bir daha yemlenmeye çıkmayabilir. Kurtlar, yosunlar ve küçük balıklarla beslenir. Yumuşakçaları sever. Tekeye bayılır. Dip oltası ve şamandıralı takım ile yakalanabilir.Eti çok lezzetli ve makbuldür. Ticari avı yapılmadığından bulunması çok zordur.YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir