Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Granyöz [ Nedir ? ]

Granyöz [ Nedir ? ]

Granyöz Balığı ;

Granyoz , sarıağız, muskar ve halili olarak da adlandırılır. Ağzının içindeki sarı renkten dolayı sarıağız denmiştir. Bazı bölgelerde Kaya Levreği olarak adlandırılır. Bu isimlendirmeden dolayı minekop ( kötek – karakulak ) balığıyla sıklıkla karıştırılan bir balıktır. Aslıda iki balığı ayırmak gayet kolay olsa da, Avrupa ülkelerinde çiftliklerde üretimi yapılmaya başlanan sarıağız balığının ülkemizde minekop olarak tezgahlarda satılması, iki balığın karıştırılmasına daha fazla sebep olmaktadır.

Granyöz ve Minekop Nasıl Ayırt Edilir ?

Sarıağız, isminden de anlaşılacağı üzere; küçük boydakilerin ağzının içi turuncumsu renkte, boyu büyüdükçe rengi sarı olmaktadır. Vücut yapısı sivri, iğ şeklindedir. Görüntü itibarı ile levrek balığına benzer. Rengi genel olarak açık gri ve tek renktir. Yanal çizgisi üzerinde siyah noktalar bulunur. Sarıağız, minekop kadar kambur değildir, daha sivri bir şekli vardır. Minekop balığının alt çenesi üst çeneden daha kısadır ve bu yüzden ağzı aşağıya bakar. Sarıağız balığının ise alt çenesi üst çenesinden daha uzundur ( levrekte olduğu gibi ) bu yüzden ağzı yukarıya bakar. En ayırt edici özellik ise minekop balığının solungaç kapaklarının uç kısmında ( uzaktan bakıldığında C harfine benzeyen ) siyah renk leke vardır. Sarı ağızda bu leke yoktur.


granyöz


Granyöz ‘ ün, Takımı ; Perciformers , Familyası ; Sciaenidae , Cinsi ; Engraulis , Türü ; Argyrosomus , Binominal adı ise Argyrosomus regius ‘ tur.

Granyöz Balığının özellikleri;

Uzaktan bakıldığında levreği andırır. İri bir balıktır. Vücudu pulludur. İki adet sırt yüzgeci bulunur. Sırtı, sırt ve diğer yüzgeçleri vücuduna göre daha koyu renkte ve kahverengi koyu sarı arası bir renktir diğer bölgeleri parlak gridir. Yanal çizgisi kısmen düzdür, üzerinde siyah noktalar bulunur.  Kuyruğu iyi gelişmiştir. Çevik bir balıktır. Oltaya kuvvetlice basar. Kış arlarında derin ve kayalık bölgelerde bulunur. Suyun orta ve üst kısmında dolaşır. Suların ısınmasıyla birlikte yumurtlamak için kumluk, kırma taşlık bölgelere kıyılar. İlkbahar ve yaz aylarında yumurta döker. Etçildir. Kendinden küçük balıklar, yumuşakçalar, kurtlar ve kırabildiği kabuklu deniz canlılarıyla beslenir.

Derin sularda bulunmayı tercih etse de beslenmek için kıyılar. 5 ila 300 metre derinlikte rastlanır. Subtropikal (Yengeç dönencesi ve Oğlak dönencesi ile sınırlanmış coğrafik bölgeler) de bulunur. Ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz de bulunur. Marmara da azda olsa rastlanır. Ortalama boyu 150 cm civarıdır. Maksimum 230 cm ye kadar büyüyebilir. Maksimum 103 kg ağırlığına çıkabilir.

Eti çok lezzetlidir ve ticari değeri çok yüksektir. Izgara ve buğulaması yapılabilir.
YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir