Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tuzlu Su Balıkları » İzmarit Balığı » İzmarit Balığı [ Nedir ? ]

İzmarit Balığı [ Nedir ? ]

İzmarit Balığı [ Nedir ? ]

İzmarit Balığı Nedir ?

İzmarit Balığı ;

İsmini sigaranın atığından alsa da aslında güzel bir balıktır kendileri…

-Neden mi izmarit ismi ?

-Sanırım sırtında  bulunan siyah lekeden…

Sanki balığın üzerinde izmarit söndürmüşsün de yarası kalmış gibi duruyor…

İzmarit Balığı

Büyüklerine ” pabuç ” küçüklerine ” kancur ” denilen izmarit balığının: Takımı ; Perciformers ( levreksiler ) , Familyası ; Sparidae , Cinsi ; Spicara , Türü ; S. smaris ‘ tir. Binominal adı ise Spicara smaris. İngiliz dilinde picarel

Özellikleri;

Denizlerimizin yerli balıklarından olan ve her daim bulunan İzmarit Balığı ‘ nın  büyüğüne ” pabuç ” ya da ” kanal izmariti ” , küçüğüne ” gancur ” ya da ” kancur ” denir. Dip balığı olan İzmaritin ortalama boyu 15 cm ‘ dir. Hareketli ve kurnaz bir balıktır. Her iki yüzeyinde bulunan siyah leke ile tanınır. Ağzı büyük ve körüklüdür. Küçük dişlere sahiptir. Vücut yapısı yassı ve geniştir. Derisi kalın ve pulludur. Sırt kısmı kahverengi yan yüzeyleri parlak, beyazımsı gridir. Sırt yüzgeçleri birleşmiştir ve yüzgecin üzerinde renkli benekler bulunur. Eğer olta ile yakalanan  balığı iğneden çıkartırken bu sert dikenlere dikkat etmezseniz canınızı fena halde yakabilir.

Ortalama ömürleri 12 yıldır. Erkekler dişilere göre biraz daha iridir. Erkekleri 3 dişileri 2 yaşında olgunlaşır.  İlkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere, yılda iki defa yumurta dökerler. 60 000 – 70 000 arası yumurta verirler.  Avlanma mevsimi, ekim ve nisan ayları arasındadır. Midye, kum kurdu ( patlak kurdu ), yosunlar ve balık yumurtaları ile beslenirler. Eti beyaz ve lezzetlidir, biraz da serttir. Derisi kalın olduğu için derisi çıkarılarak ve çıkarılmadan da tavası yapılabilir. Fakat mutlaka pullarının temizlenmesi gerekir. Derisi çıkarılırken derideki yağ tabakasının bir kısmı çıkarılacağından balığın lezzeti azalabilir. Kış aylarında balık yağlı olduğundan ” b*klu kebabı ” da yapılır. Balık temizlenmeden bütün halinde ızgaraya atılır. İyice piştikten sonra derisi ayrılır ve iç organları temizlenir ve afiyetle yenir.

Kış aylarında 80 – 100 metre derinlerde merası bulunursa yakalanabilir. Yaz aylarında kumluk, yosunluk ve kayalık alanlara gelerek kıyılar. Kıyıladığında şeytan oltasıyla bile yakalanabilir. Derinlerde avlanırken klasik 3 ‘ lü veya 2 ‘ li dip oltası kullanılır.Yem olarak ; sülünez, kum solucanı, midye, barlık eti hatta tavuk eti kullanılabilir. Çok hareketli bir balık olduğundan olta avcılığı çok zevklidir. Gün ışığında av verir. Gece avı yapılmaz.


 YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir