Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Blog » Jiging ve Shore Jiging [ Nedir ? ]

Jiging ve Shore Jiging [ Nedir ? ]

Jiging ve Shore Jiging [ Nedir ? ]

Jiging Nedir ?

Nispeten derin sularda ve nispeten ağır sahte balıklar kullanılarak, genellikle dip bölgelerde gezen ve av yapan, avcı balıkları kandırarak yapılan bir ( olta balıkçılığı ) avlanma yöntemidir. Daha basit bir ifadeyle; derin sularda yapılan yapılan spinning ( at-çek ) avı diyebiliriz. Jiging ‘in Türkçedeki karşılığı seğirtme ‘dir.

Bu yöntemde önemli olan  ekipman, yönteme de ismini veren jig’ tir. Jigler genellikle metalden yapılır, üstleri boyanarak yada çeşitli maddelerle kaplanarak gerçek bir balık görünümüne benzetilmeye çalışılır. Burada spin avında kullanılan sahteler ile karıştırmamak gerekir. Spin avındaki sahteler jiglere göre daha hafiftir ve suyun orta – üst kısmında, derin olmayan sığ sularda aksiyon vermek için tasarlanmıştır. İçlerinde avcı balığın dikkatini çekmek için ses çıkaran bilyeler vardır. İğne olarak 3 lü iğneler tercih edilir. Fakat jiglerde durum bundan farklıdır. Jigler; derin sularda kullanılmak için üretilir, dibe batmaları için ağır olmalıdırlar ve ağır olmaları içinde bütün olarak metalden üretilirler, avcı balıkları çekmek için ses çıkaran bilyeler bulunmaz. Balıkların dikkatini çekmek tamamen olta balıkçısının kamış ile yapmış olduğu aksiyon sayesinde olur. Jiglerde 3 lü iğne takılmalara neden olduğu için pek fazla tercih edilmez bunun yerine Asist Hook denilen jig avı için özel üretilmiş 1 ve/veya 2 asist iğne kullanılır. Bu iğnelerin köstek boylarının farklı uzunlukta olmasına dikkat edilirken jig’in su içindeki aksionunu bozmaması için de özenle bağlanır.

“Jiging çok karmaşık bir av yöntemidir”

İleri düzey diyebileceğimiz bir yöntemdir. Birçok bilgi ve becerinin aynı anda olmasıyla yapılabilek, pahalı diyebileceğimiz bir avlanma yöntemidir. Yani pahalı derken 300 -500 tl lik kamış ve olta makaralarından bahsetmiyoruz  ( burada ki rakamlar en az 2000 tl ve üzeri rakamlar ). Ayrıca derin sulara gitmek için teknede gerek. Hedeflenen balık çeşidi avcı balıklar olduğundan ( Akya, Sinarit, Kolyoz, Granyoz, Orfoz, Trança, Levrek ) derin sularda yapılan bu yöntemde karşımıza çıkan balıklarda kelli felli olacağından tüm ekipmanların yüksek çeker gücüne sahip olması gerekir. Direnç kemeri kullanmak neredeyse elzemdir.

Jiging avında seçilen mera çok önemlidir. Tabanı çok kayalık olmayan, akıntının bol olduğu, derinliğin en az 20 – 25 metre olduğu bölgelerde verim artar. Derinlik ve akıntı arttıkça jigin ağırlığı ve misina kalınlığı artar. Derinlerde 200 – 500 gram ve üzeri aralığında jig, 0,70 mm ve üzeri misina kalınlığı kullanılır. Sığ bölgelerde ise bu değerler aşağı düşer. Derin sularda dikey jiging tercih edilirken sığ bölgelerde uzun atış yapılarak yatay jiging tercih edilmesi uygun olacaktır.

Shore Jiging Nedir ?

Shore Jiging, Jiging’ in kıyıdan yapılan türüdür. Jiging’te kullanılan ekipmanların daha hafif ve çekeri az olanları kullanılır. Shore jiging’ te en önemli etken avlak bölgesidir. Avlan alanın yüksek kayalıkların bulunduğu ve birden derinleşen meralarda gerçekleşir. Ülkemizde böyle bir mera bulmak zor olduğundan bu yöntem yerine genellikle kıyı avlarında spinning yöntemi tercih edilir.
 

 


YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir