Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tuzlu Su Balıkları » Karagöz Balığı » Karagöz Balığı [ Nedir ? ]

Karagöz Balığı [ Nedir ? ]

Karagöz Balığı [ Nedir ? ]

Karagöz Balığı …

karagöz balığı


– Karagöz’ üm merhaba!..

– Hoş geldin suda pişmiş balkabaaa!..

… … …

– Hoş geldin sevgili Karagözüm!

– Hoş bulduk kel kafalı kara üzüm!

… … …


Bu kısa girişten sonra gelelim konumuz olan ” Karagöz Balığı ” na.

Takımı ; Perciformers ( Levreksi ) , Familyası ; Sparidae , Cinsi Diplodus , Türü;

  • Diplodus vulgaris – – – – – – – – Karagöz
  • Diplodus puntazzo – – – – – – –  Sivri burun Karagöz
  • Diplodus sargus sargus – – – – Sargoz ( Baltabaş Karagöz )
  • Diplodus cervinus – – – – – – – – Çizgili Karagöz ( Zebra Karagöz )

Bu üç tür dışında başka türleri de bulunmaktadır fakat ülkemiz denizlerinde en çok bu üç türe rastlanmaktadır.

Karagöz Balığı ;

Tahta balığı , çırpıntı , karakulak gibi farklı isimlerle de bilinir. İngiliz dilinde ismi two banded seabream ya da blacktail bream dır.

Özellikleri;

Yurdumuzun tüm denizlerinde bulunan bir balıktır.  Marmara, Ege ve Akdeniz’ de bolca bulunur. Görünüm olarak neredeyse yuvarlak bir şekli vardır. Genel itibariyle rengi parlak gridir. Kuyruk yüzgeci boğumun da ve gözünün üzerinde siyah iki bant bulunur. Sırt yüzgeci sert, uzun ve tek parçadan oluşur. Kuyruk yüzgeci iyi gelişmiştir. Manevram kabiliyeti çok yüksektir. Başı ufak, gözleri iri, ağzı küçüktür fakat çenesi çok kuvvetlidir. Sert ve büyük öğütücü dişlere sahiptir, bu sayede midyeleri ve kabuklu yumuşakçaları kırarak yiyebilir. Bitkilerle de beslenir.

Ortalama boyları 15 – 20 cm civarıdır. 45 cm ye kadar büyüyebilirler. Ortalama ağırlıkları 250 – 350 g civarıdır. 1,5 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Ortalama ömürleri 10 – 12 yıl kadardır.

Yaz aylarında kıyılıyarak 50 metreden az derinliklere kadar girer. kış aylarında 150 metre civarındaki derinliklere gider. Akıntılı suları sever, sakin sularda nadir rastlanılır. Mendirekler, balıkçı barınakları, gibi kaya dolgulu yerlerde, batıklarda, dip mağaralarda yaşarlar. Dibi çakıl ve kırma kumluk yerlerde sıkça görülür. Bazende kumluk bölgelerde bulunurlar. Yavruları kumluk ve yosunluk bölgelerde görülebilir. Sürüler halinde bulunurlar. Yerel bir balıktır. Göç etmezler, yaşamlarını doğdukları denizde tamamlarlar.  Hermofrodittirler, belirli bir zaman sonra cinsiyet değiştirebilirler. Nisan – Temmuz aylarında yumurta dökerler.

Sargoz Balığı ; Diplodus sargus

Akkaragöz ismi ele de anılır. İngilizce de karşılığı White seabream ‘ dir. Kafa hizasındaki siyah bandı yoktur. Bunun yerine vücudunda sırt bölgesinde karın bölgesine doğru inen mat gri renkte 6 – 7 bant bulunur. Ağız yapısı ufak tefek diş farkı haricinde karagöze benzer. Boyutu ve diğer özellikleri karagöz ile aynıdır.Sivri Burun Karagöz; Diplodus puntazzo

İngilizce de karşılığı Sharpsnout seabream ‘ dir. Karagöz ‘ den farkı sivri bir ağız yapısına sahip olmasıdır. Görüntü itibarı ile Sargoz ‘ a daha çok benzer. Diğer iki türe oranla daha iri bir balıktır. 60 cm uzunluğa ve 2 kg ağırlığa ulaşabilir.

Karagöz Balığı oldukça lezzetli bir balıktır. Ekonomik değeri yüksektir. Yumurtlama dönemi dışında oldukça lezzetlidir. Izgara, tava, buğulama ve çorbası yapılabilir.

Çok kurnaz ve çekingen bir balık olduğundan olta avcılığı zordur. Kıyıdan avı yapılabilir. tekne ile yapılan avı kıyıdan yapılan ava göre daha kolaydır. Mera secimi çok önemlidir. İyi bir merada avı kolaylaşır.
YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


Görselin orjinali için link

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir