Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Blog » Mezgit [ Nedir ? ]

Mezgit [ Nedir ? ]

Mezgit [ Nedir ? ]

Mezgit Balığı;

Pişirildikten sonra etinin şekli aynen tavuk eti gibidir. Bu yüzden ülkemizde tavuk balığı olarak ta bilinir. Eti beyaz, az kılçıklı ve çok lezzetlidir, ağızda lokum gibi dağılır. Ayrıca kokusuzdur. Genellikle tavada pişirilir. Yumuşak bir yapısı vardır. Derisi fazlaca kaygandır. Oldukça sakin ve stressiz bir balık türüdür. Bakalyaro (Merlangius merlangus) ile birlikte Merlangius cinsine ait bir tuzlu su balığıdır “mezgit”.

Takımı ; Gadiformers , Familyası ; Gadidae , Cinsi ; Merlangius , Türü ; M. euxmus, binominal adı ise Merlangius euxmus ‘tur.

Mezgit Balığının Özellikleri;

Karadeniz ve Marmara denizinde bolca bulunmakla birlikte tüm denizlerimizde görülür. Yumurtlama zamanında kıyı bölgelere daha da yaklaşırlar. Genel olarak 30 metre ile 300 metre derinliklerde bulunurlar. Ilıman ve kısmen soğuk suya sahip deniz sularında bulunurlar. Bazı kaynaklara göre Kasım ve Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki defa yumurta dökerler. Bazı kaynaklara göre de sonbahar ve ilkbahar aylarında çok yoğun olmak üzere yıl boyunca sürer. [kaynak]


mezgit

Vücudu uzun ve incedir. Karın bölgesi diğer bölgelere oranla biraz daha geniştir. Yanal çizgisinin üst kısmı turuncu renkten koyu kahve rengine doğru ilerler. Yanal çizgisinin alt kısmı giderek açılarak beyaza döner. Sırt yüzgeçleri 3 adettir. Alt kısımdaki yüzgeci kuyruğa kadar ilerler ve iki adettir. Büyük bir ağzı vardır. Keskin ve sivri dişlere sahiptir. Etçil bir balık türüdür. Avcı bir balıktır. Küçük balıkları, balık yavrularını , kurtları ve yumuşakçaları yiyerek beslenir. Genellikle suyun dip kısımlarda ve sürüler halinde avlanırlar fakat yaz aylarında hamsi ve sardalya sürülerini yakalamak için suyun üst kısımlarına da çıkarlar.

Ortalama boyu 20 – 25 cm arasındadır. Maksimum boyu 70 cm ye kadar çıkabilir. Otalama ağırlıkları 40 – 100 gram arasındadır. Maksimum 2 kilograma kadar çıkabilirler. ortalama ömürleri 10 – 12 yıl kadardır. Maksimum 20 yıl yaşayabilirler.

Eti çok lezzetlidir ve bütün sene boyunca av verir. Ekonomik değeri yüksektir. Genellikle gır gır ve trol ile yakalanırlar. Olta balıkçıları tarafından istavrit için hazırlanan çaparilere de takılmaktadır. İstavrit olmadığı durumlarda çapari yerine dip oltası kullanılarak yakalanabilir. yem olarak istavrit ve sardalya gibi balıkların kuyruk kısımlarını fileto şeklinde kesip iğneye takmaktır. Kendi tecrübelerime göre mezgit balığı iğneyi boğazınaa kadar yutar ve çıkarmak için hayvanın solungaçlarını bile sökebilirsiniz. İşte bu solungaçlarla birlikte beyaz , sert ve küçük bir hortum şeklinde bir parça et gelir. Bu parçayı iğneye yem olarak takarsanız çok dayanıklıdır hemde çok avcı bir yemdir.


 

@Regrann from @clementinecollinet.lasardine – #merlan #marche #poisson #poissonnerie #poissonnier – #regrann #mezgit

balık öğretmeni (@balikogretmeni) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir