Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tuzlu Su Balıkları » Minekop ( Kötek ) [ Nedir ? ]

Minekop ( Kötek ) [ Nedir ? ]

Minekop ( Kötek ) [ Nedir ? ]

Minekop Balığı;

Başka balıklarla belkide en fazla  karıştırılan balıktır. Minokop (Umbrina cirrosa),  Eşkina (Sciaena umbra) ve Granyöz (Argyrosomus regius) ile çokça karıştırılır. Minkop, bazı bölgelerde Kötek ismiyle bilinir. Solungaçlarının son bölümü siyah renkte olduğu için Karakulak ismiyle de anılır.

Denizlerimizde sayısı az olduğu için ticari olarak avı yapılmayan bu balığı bu kadar meşhur eden şey tabiki de Böbrek taşını dökmek konusunda faydalı olduğu söylenilen, iki gözününde arka kısmında bulunan otolit taşlarıdır. Fakat bilinmelidir ki bu otolit taşları sadece minekop ve eşkina balığına özgü taşlar değildir. Otolit taşları çenesiz balıklar, vatozlar ve köpek balıkları haricinde bütün balıkların kafa tasında küçük ya da büyük bulunmaktadır. Her ne kadar bu taşların böbrek taşı dökme konusunda faydalı olduğu söylense de kullanırken dikkatli olmakta ve bir doktor kontrolünde kullanmakta fayda var.

Takımı ; Perciformers , Familyası ; Scianidae , Cinsi ; Umbrina , Türü ; U. cirrosa dır. Binominal adı ise Umbrina cirrosa ‘ dır.

Minekop Balığının Özellikleri ;

minekopMinekop balığının ; alt kısmı düz, sırt kısmı hafif kamburdur, elips şeklindedir. Başı vücuduna oranla büyüktür. Burun kısmen küttür. Üst yüzgeç ile baş kısmı arası kambur bölümüdür. Çenesinde küçük bir bıyık ( sorguç ) vardır. Alt çenesi üst çenesinden belirgin bir şekilde kısadır. Solungaçlarının uç kısmı siyah renktedir. Yanal çizgisi bulunur. Yanal çizgisinde 50 civarında pul bulunur. Bölgelere göre rengi değişse de genel olarak gri renktedir. Sırt kısmı koyu, karna inildikçe gri renk açılıp parlak gri renge döner. Vücudunu solungaçlarında başlayıp sağ üste doğru ilerleyen sarı renkte, kıvrımlı bir nehir gibi devam eden kanallar bulunur.

Ortalama boyu 35 – 40  cm arasındadır. Maksimum boyu 70 – 75 cm ‘ ye kadar ulaşabilir. Ortalama ağırlıkları 200 – 300 gr arasındadır. Maksimum belirtilen ağırlıkları 3 kg civarındadır. Fakat ülkemizde trofe değeri taşıyan 5 – 10 kg arası yakalanmış minekop balıkları da vardır.(linki burada). Ilıman deniz suyunda yaşar.  Kış aylarında Kayalık, taşlık ve kırma taşlık bölgelerde bulunur. Yaz aylarında mırmır balığı gibi kıyılarayak kumluk bölgelerde yemlenir. Yumuşakçalar ve kurtlarla beslenir. Küçük balıklara da hayır demez. Hem yerli hem göç eden bir türdür. Özellikle marmaradakilerin bir çoğu göç etmezler.

Yaşam alanı olarak genellikle dip bölgeleri tercih eder. Bu nedenle dip oltasıyla avı yapılabilir. Ticari olarak aklanmadığı için değerli bir balıktır. Lüks restorantların arana bir balığıdır. Eti lezzetli, az kılçıklı ve löp ettir.

YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir