Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Mırmır [ Nedir ? ]

Mırmır [ Nedir ? ]

Mırmır Balığı;

Yaz aylarında denize girerken ayağınızı kuma bastığınızda havalanan kumların arasında dolaşan, küçük çocukların ” anneee denizde balık vaaar ” diye bağırdığı, sahile 2 – 3 metre kadar yaklaşan balıklar var ya ! denizin dibinde kumu karıştıran , mır mır … mır mır … dolaşan sessiz sakin zararsız balıklar. İşte o balıklar mırmır balıklarıdır.

Çizgili mercan olarak da bilinse de aslında çizgili mercan isminde ve mercan renginde başka bir balık da vardır. Takımı ; Perciformers , Familyası ; Sparidae , Cinsi ; Lithonognathus , Türü ; L. mormyrus , binominal adı ise Lithognathus mormyrus ‘tur.

[metaslider id=1195]

Mırmır Balığının Özellikleri;

Mercan balıklarının en çok bilinen üyesidir. Avını en çok yaptığım, en çok yakaladığım, yakalamaktan en çok zevk aldığım, avlanırken beni en çok mutlu eden, görüntüsünü ve şeklini en çok beğendiğim, kısaca benim için enlerin balığı olan yakışıklı balıktır mırmır.

Güney Marmara denizinde avlanıp da bu balıkları bilmeyen hatta yakalamayan neredeyse yoktur. Marmara Ege ve Akdeniz ‘ de bulunurlar. En kıymetli olduğu bölge ise Marmara denizidir çünkü Marmara ‘ da avlanabilecek mırmır ‘ dan başka balık bırakmadılar desek yeridir. ( tabi biraz abartmış ta olurum ) . Birde etrafta onları korkutup panikleten bir durum meydana geldiğinde ve savunmasız kaldıklarında kafalarını kuma gömer bunlar deve kuşu gibi, öyle hareketsizce beklerler, ölü taklidi yaparak. 😀

Küçük bir çocuğa balık şekli çiz deseniz çizdiği balık %90  mormyrus ‘ a benzer. Fizik olarak tam hayallerimizdeki balık. Rengi gridir. Sırtından karın kısmına doğru inen 11 – 13 adet siyah renkte çizgileri bulunur. Ağzı kumu rahat rahat karıştıracak bir şekilde körüklüdür. Ortalama boyu 25 – 30 cm civarındadır. Fakat bu boy Marmara için neredeyse maksimum boydur. En fazla 55 santimetreye kadar uzar. Ortalama ağırlıkları 250 – 350 gram civarıdır. Maksimum ağırlıkları 2 kg civarıdır. Ortalama ömürleri 12 yıl kadardır. 0 – 150 metre derinlikte rastlanılır.


lithognathus mormyrus

mırmır – lithognathus mormyrus

Davranış olarak hayatını yarısını denizin dibindeki kumu ağzına alıp kum püskürterek geçirir diyebiliriz. Sakindirler. Diğer balıklara pek zararı dokunmaz, avcı değildir, gezici toplayıcıdır. Uzun soluklu göçler yapmaz, yerli balıktır. Tabanı kumluk bölgelerde bulunur ve yemlenirler. Küçük deniz canlıları, kırabildiği kabuklu canlılar( sülünez ) , kurtlar ( kum kurdu ), böcekler gibi küçük boyutta canlılarla beslenir. Sürüle halinde gezerler. Yaşları küçük olanlar daha kalabalık gruplar halinde gezer. İri ve yaşlı olanları yanlız ya da 2 li 3 lü gruplar halinde gezerler.

Eti, taze olarak tüketilirse çok lezzetlidir. Genellikle tavası yapılır ve fırında pişirilir fakat biz ızgarasını yapanlarıda gördük gayet lezzetli oluyor 😀
YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir