Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Avlama Teknikleri » Olta ile Balık Avı » Spinning ( At – Çek Avı ) [ Nedir ? ]

Spinning ( At – Çek Avı ) [ Nedir ? ]

Spinning ( At – Çek Avı ) [ Nedir ? ]

Spinning ( At – Çek Avı ) [ Nedir ? ]

Standart bir olta balıkçısının günü kısaca şöyledir.

Eş, dost, arkadaş, akraba ile sözleşilir ve balığa gitmek için gün belirlenir. O gün geldiğinde av için gelmesi gereken kişi sayısının yarısının işi çıkar ve balığa gelmez. Gelenler ile sahilde bir yere gidilir, oltalar yemlenip atılır, mangal yanar, etler pişer, çaylar çorbalar içilir. Bu esnada oltaya balık vurursa alınır, olta tekrar yemlenip atılır. Rahat güzel huzurlu bir gün geçirilir, kafalar dinlenir. Eğer sizin de balık tutma hayaliniz bu şekilde ise Spinnig ( At-çek ) Yöntemi kesinlikle size uygun bir yöntem değildir. Hiç o işe bulaşmayın 😀

Spinning, Spin Casting, Spin Balık Avı veya At-Çek Avı olarak farklı isimlerle bilinir. Yukarıda açıklanan huzurlu bir balık avı gününden tamamen farklı hatta tam zıttı olan bir yöntemdir. Bir çok zaman keyif vermekten çok can sıkan, sinirleri hoplatan bir yöntemdir. Bu yöntemde seri hareket edilir, aralıksız at-çek yapılır, eğer balık yok ise sahte(ler) değiştirilir. Bu döngü yorulup ayakta duramayıncaya kadar devam eder. Eee … boşuna dememişler zevkler ve renkler tartışılmaz diye …

Spinnig ( At-Çek ) Balık Avı Nedir ?

Kıyıdan, kumdan, kayalıklardan ve denizin içine bele kadar girilerek yapılır. Avlanan balıklar Avcı (başka balıklarla beslenen) balıklardır.Kullanılan malzemeler at-çek yöntemine uygun olması gerekir. Bu yöntemin en önemli özelliği balığı avlamak için kullanılan yemin farklı olmasıdır. Avcı balıklar hedeflendiği için yem olarak canlı yem değil, yakalamak istediğimiz balığın beslendiği yani avladığı balıkların taklit edildiği sahte balıklar kullanılır. Bu taklit sahte balıklara SAHTE denilir. Sahteler, çok farklı şekilde olabilir; sertlikleri, yapıldıkları malzeme, renk boy, ağırlık gibi birçok farklı sahte çeşidi vardır. İlerleyen yazılarda bunları uzun uzadıya açıklarım inşallah…  İşte bu sahteler atılıp çekilerek yapılan balık avına At-Çek (spinnig) Balık Avı denir.

At – Çek Balık Avcılığı çok karmaşık ve zor görünen bir avlanma yöntemi gibi görünür. Ve gerçekten de öyledir. Bu karmaşanın başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Farklı balık yakalamak için farklı sahteler kullanmak gerek
  • Her balığa özgü farklı markaların çok sayıda ürünü vardır
  • Hedef balığın avı olan balığın farklı aksiyon tekniği vardır
  • Belirli bir hedef balık için bile yüzlerce farklı ürün bulunmaktadır
  • Birçok farklı ürünün farklı kullanma tarzı vardır
  • Genel itibarı ile kullanılan malzemeler çok pahalıdır
  • Her türlü bilgi ve beceri düzeyinizin fazla olması gerekir
  • Kendi içinde farklı disiplinleri de mevcuttur. Fly Fishing  ve Lrf ( Light Rock Fishing) disiplinleri gibi

Yukarıda genel olarak bahsettiğim sebeplerin ince ayrıntısına girecek olursak onlarca daha sebep bulunabilir.

Eğer Olta Balıkçılığına yeni başlıyorsanız At-Çek avı pek uygun bir yöntem değildir. Benim naçizane tavsiyem en azından 1-2 sene kıyıda savurma ( surf casting ) yada tekneden sarkıtma çapari avlarıyla başlanılması daha uygun olacaktır.

Spinning ( At-Çek ) Balık Avında Kullanılan Malzemeler ve Özellikleri ?

Temel olarak kullanılan malzemelerin hafif olması istenir. Kullanılan kamışların hafif olması için karbon kamışlar kullanılır. Atar olarak 10 – 40 g aralığında, boy olarak 2,40 m altında,   2-3 parçalı kamışlar tercih edilir.  Makineler; yüksek devirli (5 ve üzeri), 30-40-50 lik kafa (genel olarak 40 lık kullanılır), en az 4 bilyeli ( rulmanlı ), çekeri 5 kg ve üzeri makineler tercih edilir.

Malzemelerin hafif olması yapılan avın daha keyifli bir şekilde daha uzun sürmesini sağlar. Kullanacağınız kamışın uzunluğu ve ağırlığı ile ona takacağınız makine ve misinanın ve kullandığınız tüm malzemelerin tamamlayıcı özellikte olması gerekir. Kullanacağınız malzemelerin tamamı avını yapacağınız balığa uygun olarak seçilmelidir.

Eğer yeni başlıyorsanız ve bu yöntemde balık avlamaktan zevk almak istiyorsanız kullanılan malzemelerin maksimum kalitede olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun için kaliteli, kendini piyasada kabul ettirmiş, bilindik markaların ürünlerini kullanmanız av esnasında karşılaşacağınız olumsuzlukları en aza indirecektir.


 


YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir