Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Türleri » Tatlı Su Balıkları » Sudak Balığı ( uzun levrek ) [ Nedir ? ]

Sudak Balığı ( uzun levrek ) [ Nedir ? ]

Sudak balığı, uzun levrek olarak ta bilinir.


sudak


Familyası; Percidae. Cinsi; Sander. Türü; S. lucioperca’ dır. Binominal adı; Sander lucioperca’ dır. İngiliz dilinde adı “zander” dir. Bazı bölgelerde luciaperca, walley ve sander de denir.

Anavatanı Doğu Avrupadır. Eti lezzetli bir balıktır, bu yüzden Batı Avrupa ve ülkemize de salınarak yayılmıştır. Ülkemizde Eğirdir Gölünde bolca bulunur. Sapanca ve Küçükçekmece göllerinde rastlanır. Başta Marmara, Trakya, Karadeniz,  Göller Bölgesi olmak üzeri iç sularımızda bulunurlar.

Sudak, kıymetli bir balıktır.

Sağlam yapıya sahip eti az kılçıklıdır. Vücudu uzun, kafası küçük ve dardır. Ortalama 15 yıl yaşarlar. Boyları 1 metrenin üzerine çıkabilir. Ağırlıkları ise 15 kg kadar olabilir. Genellikle sırtı siyah-yeşil renkli, sert pullarla örtülüdür. Tek gezer. Şimşek çaktığında ve gök gürlediğinde derinlere kaçar. Som ve alabalıktan sonra eti en makbul olan tatlı su balığıdır.


sudak


Irmaklar ve göllerde hatta az tuzlu deniz suyunun bulunduğu yerlerde yaşarlar. Derin sularda yaşamayı tercih ederler. Etoburdur, açgözlüdür. Yırtıcı bir balıktır. Başta küçük balıklar olmak üzere tatlı su karidesini de yerler. Dipte ki ölmüş balıklarla da beslenirler. Çok çabuk büyürler fakat tutsak tutulunca çabuk ölürler. bundan dolayı havuzda ya da akvaryumda yetiştirilemez.


sudak


Alt ve üst çenesinde ikişer adet köpek dişi ile önce avını ısırarak yaralar sonra yaralı balığı saldırarak yer. Kuyruk yüzgeci iyi gelişmiştir, sırt yüzgeci iki parçalı olup ön kısmı diğer levrek türlerinde olduğu gibi dikenlidir. Gözleri çok keskindir. Karanlıkta ve bulanık sularda çok iyi görürler. Bu yüzden geceleri avlanmayı severler. Sürüler halinde gezerler. Hafif ışık alan suları severler.


sudak


Nisan ve Mayıs aylarında yumurta dökerler. Erkek balık yumurtaların çatlamasını bekler, yumurtaları korur. Sudak balığı çok dikkatli ve ürkek bir balıktır ve kolay kolay tutulamaz. Yumurta dökümünden sonra aç olan sudak, oltaya gelir. Çok çeşitli avlama yöntemi vardır. En verimli avı at-çek’tir. Solucan veya kurtla yakalanmaları zordur. Gün boyu oltaya vururlar. Sabah suyunda ve gece bulutlu havalarda bolca oltaya gelirler.
regram @dimo.md #fishon #catchandrelease #zander #walleye #zanderfishing #softlure #fishingtackle #spinfishing #jigging #onlyspin

A post shared by balık öğretmeni (@balikogretmeni) on


 YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir