Balık Öğretmeni Balık Öğretmeni

Olta balıkçılığı hobidir, meslek değil ...Balık Öğretmeni

Ne Aramıştınız ?

Ana sayfa » Balık Avlama Teknikleri » Surf Casting [ Nedir ? ]

Surf Casting [ Nedir ? ]

Surf Casting [ Nedir ? ]

Surf Casting , Surf Fishing veya Savurma Nedir ?

Ülkemizde Surf Casting dendiğinde biz amatör olta balıkçılarının aklına; Kıyıdan uzağa yapılan atış gelmektedir. Genel kullanım itibarı ile doğru olsa da aslında daha doğrusu bu tanım Long castin ( uzun atış ) ifadesini tanımlamaktadır.

Peki nedir bu surf casting ?

İlk önce ingilizceden dilimize tercüme edelim. Surf ; dalga , kıyıya vuran köpüklü dalga demektir. Casting ise olta atmak demektir. Bu iki anlamı birleştirdiğimizde karşımıza ” kıyıya vuran köpüklü dalgaya karşı yapılan atış ” çıkmaktadır. Yani surfcasting ; uzun atış ya da uzun mesafeli atış yapmak değil, dalgaya karşı yapılan atış ‘tır.

Ülkemizde amatör olta balıkçıları arasında, ” ne kadar uzağa atarsak balık tutma ihtimalimi ya da daha büyük balık tutma ihtimalimiz o kadar artar ” şeklinde yanlış bilinen bir ifade vardır. Surf casting terimini yanlış tanımlamanın sebebinin de bu yanlış ifadeden kaynaklandığını düşünüyorum.

Neden Dalgaya Karşı Atış Yapılır ?

Denizin durgun olduğu ve denizde yüzdüğünüz zamanları hatırlayın. Ayağınızla deniz tabanına bastığınızda ayağınız tabandan kumların kalkmasına sebep olur hatta etrafta yavru mırmırlar var ise hemen yanınıza gelip ayağınızın kaldırdığı kumun etrafında gezinip kumu karıştırırlar. İşte havanın sert ve denizin dalgalı olduğu havalarda dalga kumu kaldırır ve deniz tabanında kumun içerisinde bulunan deniz canlılarını kumdan çıkararak hatta kuvvetli dalgalar kabuklu canlıların kabuğunu da kırarak, suyun içerisinde serbest bir şekilde uçuşmasını sağlar. Bolca yemlenme fırsatı doğuran bu durum balıklar için tam bir beslenme şölenidir. Biz amatör olta balıkçıları için de balık yakalamak için iyi bir fırsat meydana gelir. Bu yöntemde yemi dibe atmak esastır.

Ne kadar Uzağa Atış Yapmalıyız ?

Dalgaya karşı yapılan atış ( surf casting ) ‘ larda takımın uzun mesafeye atılmasıyla daha fazla ve ya daha büyük balık tutma ihtimali artmaz. Bu durum tamamen avlağın tabanı ve dalganın durumuyla alakalı bir olaydır. Az çok deniz tabanının durumunu biliyorsak ! Genellikle ! Deniz tabanı yayvan, sığ, hemen derinleşmeyen bir yapıya sahip ise uzun mesafe atışı av verimini artıracak. Eğer deniz tabanı çabuk derinleşen bir yapıya sahip ise yakına yapılan atış Av verimini artıracak. .Ya da önce sığ sonra birden derinleşiyor ise, birden derinleşen mesafeye yapılan atışlar av verimini artıracaktır.

Bazı durumlarda dalgalar denizin tabanında çok fazla akıntıya, gelgite sebep olur. Bu akıntı ve gelgit, fazlaca bulanıklık ve karışıklık oluşturduğunda balıklar kıyıya fazla sokulmak istemezler. Bu sebeple, ilk dalganın kırıldığı yerin 5 ila 10 metre arkasına atış yapmak avın verimini artırabilir.Kullanılan Malzemeler

Surf Casting için kullanabileceğimiz  özel olarak bu yöntem için üretilen malzemelerden olması yapacağımız avın verimini artıracaktır. Fakat tabi ki bir zorunluluk yoktur. Çok basit ekipmanlar ile verimli avlar gerçekleştirebilirsiniz.


 


YouTube-iconG__New_Logoface-web-logoinsta-web-logotwttr-web-logo

 

 


 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir